-
Ondřejník
Obraz Aloise Schneiderky (1896–1958) s nezaměnitelným masivem Ondřejníku ponořeného do rozmaru vrtkavého horského počasí, se zbytečky ležícího sněhu a bez obyvatel hor, vyvolává tak trochu dojem měsíční krajiny. Účinek obrazu se však napraví, jakmile se po dlouhém očekávání vyloupne předloha malířova záběru. Pohled to musí být vždy zasloužený – buď náročným stoupáním po některé z turistických stezek klikatících Více…
-
Slovácká náves
Touhu vstoupit vzbuzuje útulná atmosféra domovské krajiny prozářené teplými tóny ranního slunce (jak prozrazují stíny). Po takové krajině se snad už ani nestýská, protože je tak dávno pryč, že si ji málokdo pamatuje. Takové mohou být první dojmy z obrazu Slovácká náves Stanislava Lolka (1873–1936). Po přibližně jednom století od namalování obrazu se můžeme těšit Více…
-
Senoseč na Soláni
Nechte světoběžným lidem / po cizině toužení! / Rodné lásky čarovidem / vše je u nás k spatření; / vejděte jen na políčko / letním sluncem prohřáté / zříte palmy – obilíčko / útlým svlačcem objaté […] […] Salmaj cizorodých zvuků / nahradí vám píšťala; / rajku – žežulčino „kuku“ / pštrosa skřek – hlas Více…