Pohled do kraje z Kudlova


Pohled do kraje z Kudlova
Rok:
Výtvarný druh:
Materiál:
Technika:

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Krajina jako na dlani. Jako stvořená pro malíře. Není divu, že si takový záběr Vladimír Hroch (1907–1966) vybral v roce 1944 pro svůj obraz Pohled do kraje z Kudlova. Z tělesa nedokončené „Baťovy“ dálnice na Kudlově zůstal dodnes podmanivý výhled na pohorskou obec Jaroslavice a dále za údolím Dřevnice i na vzdálené vrcholky Vizovických vrchů. Díky malířově obrazu se ale člověk může zasnít do představy venkovské krajiny formované pasekářským způsobem života tehdejších obyvatel. Ve 40. letech 20. století ještě přetrvávala tvář krajiny, kterou na místě původních lesů zformovali v 16. století (PALA 2009) první osadníci. Do té doby lesnaté území dnešních Jaroslavic dokládá první písemná zmínka o obci z roku 1588. Z ní se dovídáme, že tehdejší majitelka panství Bohunka ze Žerotína a na Zlíně pustila poddaným jaroslavským kus hor, aby je na role a loučky vzdělali a ke gruntům přitrhli, za což jí byli povinni dávat ročně po 10 groších (PEŘINKA 1907). Ještě ke konci 2. světové války zachytil Vladimír Hroch Jaroslavice v pestré krajinné mozaice tak, jak se po staletí utvářely. Na jejich dolním konci byly ale již tehdy uskupené domky prvních „měšťáků“[1], tehdejších kovorolníků, kteří svoji obživu nalézali v Baťových závodech ve Zlíně a zemědělstvím jen doplňovali svoje živobytí. Byli první, s nimiž do malebné venkovské krajiny vnikly prvky městského způsobu života, který ji do dnešních dnů tolik přetvořil. Přesto je možné dodnes nacházet pozůstatky dřívější zemědělské krajiny prozrazující způsoby původního obhospodařování. Už mezi prvními (jak napovídá latinský název Primula odvozený od primus) vykoukne z jarních mezí ještě tu a tam prvosenka jarní prozrazující s některými dalšími, např. s bílojetelem německým, jak v minulosti pastva umožňovala pronikat panonským stepním druhům hlouběji do karpatských kopců. Také v lesích, v nichž se změny odehrávají zpravidla pomaleji, jsou uchované stopy starobylé krajiny. V karpatských dubohabřinách u Kudlova i u Jaroslavic je dodnes možné hojně vidět výmladné pařezy dubů dosvědčující, že byly v minulosti zdrojem „tenkého“ dříví s krátkou dobou obmýtí.

Text: Petr Halas; fotografie: Petr Halas a Tomáš Koutecký


[1] Rozhovor s Josefem PALOU, 2022. Svážitá 109. Zlín – Jaroslavice 29. 4.


PALA, Josef, 2009: Jaroslavice. Sto let kaple sv. Anny. Římskokatolická farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Zlín. 78 s.

PEŘINKA, František Václav, 1907: Vlastivěda moravská. II. Místopis Moravy. Hradišťský kraj. Vizovský okres. Musejní spolek v Brně. Brno. 257 s.

Místo a směr (49.2042024°N 17.6888422°E, 62°) srovnávacího záběru k obrazu Pohled do kraje z Kudlova na podkladu Základní mapy ČR.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress