Břehy málokteré z našich řek spojuje tolik krytých lávek, jako je tomu u Svratky. Tu ve Štěpánově nad Svratkou, kterou roku 1922 ztvárnil Karel Werner ještě v původní podobě, lze dnes snadno přehlédnout, protože se dochovala jen částečně. Nejstarším dokladem o ní je vyobrazení Štěpánova z roku 1817 malíře Dittmara[1], uloženém na hradě Pernštejně (JURMAN 2014). Dřevěná část lávky se nedochovala a kamenné oblouky jsou skryty pod novodobými úpravami břehů i mostní konstrukce. Díky půvabným obloukům z místního kamene kombinovaným s původní dřevěnou konstrukcí byla lávka ve Štěpánově ze všech na Svratce zřejmě tou nejhezčí. Když ji Karel Werner maloval, stál na pravém břehu Svratky a díval se jihozápadním směrem od Štěpánova. Za lávkou zachytil společnou nivu Svratky a Hodonínky nad jejich soutokem nazývanou Na Luhách. Dnes je trať Na Luhách částečně zastavěná.
Mezi místními se pro lávku vžil název Horský most nebo také Kozí most, protože po ní byly vyháněny kozy na pastvu. Pastva se spolupodílela na tvářnosti krajiny okolí Štěpánova, jako tomu bylo i jinde, ale u Štěpánova se její doklady dochovaly dodnes. Upomínají na ni pastviny s jalovci nad Borovcem (Němečkův kopec), jež jsou částí obory i přírodní památky U Hamrů. Jalovec obecný je typickým průvodcem pastevního hospodaření. Jako některé ostnité byliny, i jalovec se svými pichlavými jehlicemi není dobytkem oblíben.
Na horizontu malíř zachytil vlevo siluetu Kopce (461 m n. m.) zvedajícího se nad Ujčovem. Na pravé straně jsou v obrazu patrné pravobřežní svahy vybíhající od Kozlovské horky (576 m n. m.). Dlouhodobou abrazní činností na nich Svratka vytvořila přirozené skalní defilé. Oživuje ho specifická vegetace s charakteristickými kapradinami, jako jsou sleziník červený, sleziník severní a puchýřník křehký nebo i pomněnce podobný, silně ohrožený lopuštík skloněný. Za uplynulé století zarostly břehy Svratky lužními dřevinami, které značně zaclonily horizont. Tam, kde řeka není výrazně zastíněná stromy, se v ní dosud vyskytují bohaté porosty silně ohroženého lakušníku štětičkového. Lávka dnes nevzbuzuje potěšení oka. Její dochované kamenné prvky ale podněcují touhy místních po její obnově.
Text a fotografie: Petr Halas
[1] V publikaci JURMAN (2014), ani v evidenčním listu NPÚ není uvedeno celé jméno autora. Datace byla odhadnuta historiky podle vyobrazených staveb ve Štěpánově.
JURMAN, Hynek, 2014. V nejkrásnějším údolí na světě: Štěpánov nad Svratkou. Štěpánov nad Svratkou. Zubří země, svazek č. 26. 327 s.