Jan Křtitel Kunstovný (1854–1942), rodák z Třeboně, se stal významnou osobností kulturního a společenského života v Ústí nad Orlicí. Tento učitel, později ředitel chlapecké školy, výborný muzikant a divadelník, zachytil na svých obrazech, jak se měnil vzhled města od konce 19. století do téměř poloviny 20. století.
Jedním z míst, jež v Ústí nad Orlicí na začátku 20. století zvěčnil, bylo i zázemí dřívější Holáskovy cihelny. V mírném svahu nad historickým jádrem města, nad nivou Tiché Orlice, zůstaly zachovány třetihorní mořské vápnité jíly (tégly) Karpatské předhlubně s polohami štěrku i písku. Horniny byly postupně těženy, a tak vznikl příhodný prostor pro stavbu budovy cihelny. Ta stávala přesně na místě současného obchodního domu, pod dnešní ulicí s výstižným názvem – Písečník.
Ze svahu nad cihelnou se autor obrazu díval jihozápadním směrem k jádru města, jemuž dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, věž radnice a střecha domu č. p. 87 (dnešní spořitelny). Nad městem se vypínají svahy Andrlova chlumu (559 m n. m.), budované opukami a pískovci, s rozhlednou, tehdy dřevěnou (vystavěnou v roce 1905).
Malba akvarelem neumožňuje podrobněji zkoumat tehdejší vegetaci, lze jen těžko odhadnout, jaké rostliny se na vytěžených místech (svazích i strmých stěnách) vyskytovaly. Cihelen však díky vápnitému jílu bylo v Ústí nad Orlicí několik. V té, která stávala severně nad místem Holáskovy cihelny, bylo ještě nedávno možné najít bařičku bahenní, hruštičku menší nebo jehlici trnitou[1]. Jak je patrné na záběru z roku 1920, rodina Holáskova na obnažených plochách nejspíše pěstovala vojtěšku pro koně. Lidé byli dříve šetrní, k produkci se využívaly i méně úživné plochy.
Na vzniklých svazích v místech cihelny je dnes zahrádkářská kolonie. Srovnatelnému výhledu na město a kostel brání lísky i ovocné dřeviny v zahradách. Rozsah lesa na Andrlově chlumu se od té doby zvětšil. Mezi jehličnatými monokulturami tam stále najdeme střípky rozmanitějších květnatých bučin.
Text: Zuzana Špinlerová; fotografie: Tomáš Koutecký
[1] AOPK ČR. Nálezová databáze ochrany přírody [on-line] portal.nature.cz. 8. 10. 2021; [cit. 12. 10. 2021]
VIETZ, Ferdinand Bernhardt, KENDL, Joseph Lorenz, EDERSCHEN, Joseph, SCHALBAECHER, Joseph; ALBRECHT, Ignatz, 1800–1822. Icones plantarum medico-oeconomico-technologicarum cum earum fructus ususque descriptione. Wien. 10 dílů a 1 dodatek.