Vlastník: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

  • Pohled na Želechovice

    Jihovýchodně od kostela sv. Petra a Pavla nad Želechovicemi rozmíchal Vladimír Hroch pestrou paletu barev, s níž zachytil rozmanité tóny rozpuku léta, nejspíše však ještě přede žněmi. Na sklonku 40. let 20. století se vesnice dosud nerozpínala do okolní zemědělsky využité krajiny Vizovických vrchů protkané polními cestami. Z jedné takové – dnes rozorané – se tehdy malířův Více…

  • Svatoborská dolina (Svatobořice)

    V díle svatoborského malíře Vladimíra Vašíčka (1919–2003) nenajdeme mnoho realisticky vyznívajících krajinomaleb. Vzácnou výjimku tvoří soubor obrazů malovaných během několika málo let těsně po únorovém převratu r. 1948 – po autorově návratu ze studií do rodné vesnice, kam se uchýlil mimo jiné i pro nechuť přizpůsobovat se uměleckému městskému prostředí, postupně válcovanému sociálním realismem. K těmto jeho Více…

  • Sedící děvče v Trávě – Miločanka

    Joža Uprka je bezpochyby nejproslulejším malířem jihovýchodní Moravy. Byl to právě on, který na začátku 20. století prostřednictvím svého díla „objevil“ pro svět krásu a pestrost slováckých motivů, krajiny a tradic. Patří k nim i četné náměty z poutí ke sv. Antonínku v Blatnici, v jihozápadním cípu Vizovických vrchů. Právě tam malíř zachytil část z bohatství lidové kultury vložené Více…

  • Buchlov

    Mezi malíře, kteří ztvárnili hrad Buchlov, patřil i rodák ze Šlapanic u Brna Alois Kalvoda (1875–1934). Ten jej maloval nejen z různých světových stran, ale zachytil i dobové vybavení některých částí interiéru. Souborně byly některé jeho obrazy Buchlova publikovány v 17 ofsetových reprodukcích. Méně obvyklý pohled na hrad od severovýchodu zachytil jen úzký výsek krajiny s údolním zářezem Více…