Vrch Vinice (318 m n. m.), nacházející se východně od Vysokého Mýta, je odedávna pro obyvatele města oblíbeným vycházkovým místem. Na jeho jižních svazích se od středověku pěstovala vinná réva, jíž se na místních opukách dobře dařilo (ŠEMBERA 1845, JIREČEK 1884). Kromě vína výletníky jistě lákaly i daleké výhledy směrem k Orlickým horám a Jeseníkům. V květnu roku 1930 vysokomýtský krajinář Mařákovy školy Jan Honsa (1876–1937) ztvárnil v rychlé kresbě na louce pod vrcholem kopce ovocné stromy v plném květu a za nimi mírně zvlněnou, převážně lesnatou krajinu směrem k Chocni. Na cestě k tomuto městu leží v lesích ukrytá ves Dvořisko a nad ní vystupuje lesnatý vrch Chlum (354 m n. m.). V mlžném oparu můžeme tušit vrcholy Kozlovského hřbetu, především Hůrky (546 m n. m.) a Podhoří (528 m n. m.) a obrysy vzdáleného masivu Králického Sněžníku.
Malíř Honsa nemohl vědět, že vlhké louky na úpatí Vinic se za šedesát let stanou významnou přírodní památkou, neboť v okolí byly podobné louky vlivem meliorací v 80. letech 20. století zničeny. V této lokalitě vykvétají od jara až do podzimu spousty rostlin, z nichž mnohé se od umělcovy doby staly vzácnými. V mírných depresích slatin rostou nejcennější a ohrožené druhy (ostřice Davallova, prstnatec májový, žluťucha lesklá), jež kromě mnoha dalších ostřic (ostřice Hartmanovy a ostřice oddálené) doprovází i suchopýr úzkolistý. Na sušších místech, silně ovlivněných podložím tvořeným vápnitými jílovci a slínovci, se daří omanu vrbolistému, kozlíku dvoudomému, svízeli severnímu, bukvici lékařské a překvapivě i spíše acidofilnímu čertkusu lučnímu. I další rozmanitá květena láká nespočet hmyzu, především motýlů, např. modráska očkovaného a okáče bojínkového. Některé druhy rostlin, které se dříve na zdejších vlhkých loukách vyskytovaly hojně (např. upolín evropský, kruštík bahenní, rudohlávek kukačka), v posledních letech vymizely i z nejcennější části, chráněné jako přírodní památka (SVOBODA 2021).
Text a fotografie: Zuzana Špinlerová
JIREČEK, Hermenegild, 1884. Královské věnné město Vysoké Mýto: obraz místopisný, dějepravný, životopisný i statistický. Nákladem slavné obce Vysokomýtské. Vysoké Mýto. 136 s. + obrázkové přílohy a mapa.
SVOBODA, Aleš, 2021. Plán péče o přírodní památku U Vinic na období 2022–2031. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. EKOSFER Solutions, s.r.o. Třebechovice pod Orebem. 26 s. + tabelární a mapové přílohy
ŠEMBERA, Alois Wojtěch, 1845. Wysoké Mýto, králowské wěnné město w Čechách. Aloysius Škarnicl w Holomauci. Olomouc. 140 s.