Rybníček u Rovného


Rybníček u Rovného
Rozměr:
Rok:
Výtvarný druh:
Materiál:
Technika:

Nedaleko železničního přejezdu pod lesem Pičulínem zachytil Josef Jambor malý rybníček uprostřed luk. Nachází se u silnice poblíž Rovného v místech, jimž se říká Na Plaňavách. Podle kvetoucích ostřic v příbřeží to mohlo být někdy na sklonku května. Tou dobou už bývaly rašelinné louky Vysočiny zbarvovány i bílými chomáčky chmýří suchopýrů. Snad právě ty malíř zachytil v popředí obrazu. Za dosud neposečenou loukou se tehdy skrývala silnice, lemovaná roztroušenými stromy. Nad silnicí se reliéf mírně zvedá až k zalesněnému vrcholu Strážnice (612 m n. m.) nad blízkými Kundraticemi. Na jihovýchodě (vlevo) se otevírá malebná krajina horního povodí říčky Nedvědičky. Přes Rozsochy lze přehlédnout až k Rodkovskému lesu a k Dolní Rožínce. Na východě (vlevo) se otevírá široké okolí Bystřice nad Pernštejnem. Dnes při jízdě autem rybníček sotva zahlédneme, pokud se nesoustředíme. Daleké výhledy zaclonily koruny stromů. O louky okolo rybníčku přestal být zájem a z valné části je zarostl les. Ty, které se o kus dále dochovaly, byly intenzivním hospodařením druhově ochuzeny. Dávno z nich zmizely i tolije bahenní, které v nich dříve rostly[1].

Text: Petr Halas


[1] Sdělení tišnovského popularizátora přírodovědy a výtvarného umění Jana Laciny (1944–2020), který je tam v 60. letech 20. století viděl, když okolo jezdíval na motocyklu.


SCHLECHTENDAL, Dietrich Franz L. von, LANGENTHAL Cristian Eduard, SCHENK Ernst, 1892–1898. Flora von Deutschland. Díl. 1–30. Franz Eugen Köhler. Gera-Untermhaus.

Místo a směr (49.5458908°N, 16.1796681°E, 162°) malířova záběru na podkladu Základní mapy ČR.