Prales Mionší – Velká Polana


Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mionší, to není jen prales, ale také několik lučních enkláv, z nichž nejrozsáhlejší Velká Polana leží v samotném srdci rezervace. Její historie sahá zřejmě do 16. století, kdy v této části Beskyd probíhala valašská kolonizace. Až do konce století 19. se na ní páslo a po zrušení pastvy z důvodu ochrany lesních porostů a loveckého revíru se změnila v louku (Weissmannová a kol. 2004). Charakteristické pro ni byly solitérní jedle, jimiž bývala doslova posetá. Stromy v průběhu 20. století postupně odumíraly a zůstávaly po nich roztodivná torza, která Rudolfa Jandu (1907–2000), ale i řadu jeho přátel mezi fotografy doslova fascinovala. Zejména za mlžných dní utvářela až mystický svět neobyčejných tvarů a nálad. Právě tady vzniklo velké množství Jandových fotografií z Mionší, ale také třeba cyklus Zmizelé sochy Josefa Sudka uložený ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Poetické vyznání krásám Velké Polany najdeme v textu Jandovy stěžejní publikace Prales v Beskydách (JANDA 1943): Oslněni odrazem horkého slunce na modrém sněhu vyhledáváme stín velikých jedlí a sledujíce let bílých mraků nad bílými horami prožíváme nadšeně krásu, která se zdá být darem a milostí bohů. Vteřiny už nepadají jako kameny do propasti. Klamou zádním, že je možný návrat. Do stínu velikých jedlí se již dávno není kam ukrýt. Zmizela dokonce i jejich pověstná torza. Úplně bez stromů ale Polana nezůstala. V místě vývratových kup, které po někdejších velikánkách zbyly, odrůstají stromy nové, dokládající, že příroda má paměť. Nejsou to však již jedle, ale hlavně buky, případně smrky. Co se na Velké Polaně zřejmě příliš nezměnilo, je fakt, že se jedná o cennou botanickou lokalitu. Uváděno je odtud 154 druhů cévnatých rostlin, včetně několika druhů zvláště chráněných. Mezi orchidejemi jsou to například hlavinka horská nebo pětiprstka žežulník, významná je také populace prazvláštního kapraďorostu – hadího jazyku obecného (AOPK 2018). Výskyt vzácné květeny, ale i dalších přírodních fenoménů celorepublikového významu je důvodem, proč není Mionší zpřístupněno pro veřejnost.

Text: Tomáš a Věra Kouteckých, fotografie: Tomáš Koutecký


Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2018. Plán péče o Národní přírodní rezervaci Mionší na období 2019–2037. Ms. depon in: AOPK ČR. Praha. 65 s.

JANDA, Rudolf, 1943. Prales v Beskydách. Česká grafická Unie. Praha. 230 s.

WEISSMANNOVÁ, Hana a kol., 2004. Ostravsko. In: MACKOVČIN, Peter, SEDLÁČEK, Miroslav (eds.). Chráněná území ČR, svazek X. AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 456 pp.

Místo a směr (49.5357078°N, 18.6572503°E, 270°) záběru srovnávací fotografie k fotografii Prales Mionší – Velká Polana Rudolfa Jandy na podkladu Základní mapy ČR.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress