(1861 Kněždub – 1940 Hroznová Lhota)
Malířské nadání zdědil po otci, který sedlačil a zároveň byl malíř samouk. Do školy chodil ve Strážnici, středoškolské vzdělání získal v Olomouci, nejprve na německém učitelském ústavu a poté na olomouckém Slovanském gymnáziu. Nepohodl se při studiích na Akademii výtvarných umění v Praze a dostudoval na Akademii výtvarných umění v Mnichově (1884–1887). Vrátil se do rodného kraje, který ho inspiroval náměty a kde také vznikla stěžejní část jeho díla. Zařadil se mezi představitele impresionismu a plenérového realismu. Za organizační pomoci Alfonse Muchy se v roce 1894 se zúčastnil pařížského Salónu francouzských umělců, na kterém získal významné ocenění a tím pro sebe i známost v zahraničí. Věnoval se i grafice, koncem svého impresionistického období (1899–1905) vytvořil asi 20 leptů (TOMAN 1950).
Jeho nezaměnitelná tvorba má v kontextu českého výtvarného umění významné postavení, je národopisným dokumentem folklóru jižní Moravy. Témata čerpal z každodenního života prostého lidu, práce, obyčejů a slavností, zachycoval náboženská procesí a poutě, pestrou podobu lidových krojů i krajinu moravského Slovácka ve všech ročních obdobích (MUSILOVÁ, BENDOVÁ a kol. 2011). Je autorem první výzdoby nové Jurkovičovy křížové cesty na Hostýně, která se nedochovala (technika sklomalby nevydržela drsné klimatické podmínky na Hostýně). Po etapě života v Hroznové Lhotě se přestěhoval na Slovensko (1924–1937 Klobušice u Ilavy), na jehož venkově hledal novou inspiraci.
Jeho obsáhlé dílo je zastoupeno v mnoha galeriích v České republice i v zahraničí. V Uherském Hradišti je soukromá stálá galerie části díla Joži Uprky, jsou po něm pojmenovány ulice v mnoha našich městech (i v Bratislavě), v Hroznové Lhotě nese jeho jméno základní a mateřská škola.
MUSILOVÁ, Helena, BENDOVÁ, Eva ed., 2011. Joža Uprka (1861–1940). Evropan slováckého venkova. Národní galerie v Praze – Sbírka umění 19. století, Valdštejnská jízdárna 23. 9. 2011–22. 1. 2012. Národní galerie v Praze pro Nadaci Moravské Slovácko. Praha. 381 s.
TOMAN, Prokop, 1950. Slovník československých výtvarných umělců. Svazek 2., L–Ž. Tvar. Praha. 768 s.