Vedle pralesů byly stěžejním tématem tvorby JUDr. Rudolfa Jandy (1907–2000) severomoravské řeky a mezi nimi měla zvláštní místo Odra. Nezkrocená meandrující řeka vinoucí se mezi loukami, lužními lesy a rybníky se pro něj postupně stala náhradou za horskou přírodu, kterou už v pokročilém věku navštěvovat nemohl (JANDOVÁ 2007). Pravděpodobně netušil, že její osud visel doslova na vlásku – v 80. letech 20. století měla být zregulována do fádního napřímeného koryta stejně jako většina řek v naší zemi (KOUTECKÁ a KUNC 2009). Nestalo se, a proto i dnes můžeme vstoupit do jeho fotografií v autentické krajině, která se mezi tím proměnila v chráněnou krajinnou oblast Poodří.
Při toulkách pooderskou nivou patrně každého zaujmou klikatící se říční meandry. Jeden takový zachycuje nádherná Jandova fotografie z roku 1965 pořízená u Horního Polanského (Blücherova) lesa. Náš pohled upoutá klidná hladina tůně, za ní štěrkové náplavy, vysoký nárazový břeh a v pozadí lužní les a louky se statným dubem. Přestože Odra své koryto neustále stěhuje a místo původního záběru už dávno pokryl porost měkkého luhu, lze i dnes najít prakticky totožný motiv. Shoda je však pouze zdánlivá. Díváme se vlastně na jiný meandr, jinou část okraje Blücherova lesa a dokonce i jiný solitérní strom (lépe řečeno stromy, neboť se jedná o dub a jasan). Ten původní Jandův leží již od roku 2012 vyvrácený v korytě řeky a pokud jej správce toku neodklidí, zřejmě se promění v tzv. subfosilní kmen v nánosu nivních sedimentů. Něco se ale přece jen nezměnilo. V Blücherově lese stále začátkem jara vykvétají koberce sněženek, které pak v průběhu května vystřídá záplava květů česneku medvědího. Novinkou posledních 20 let jsou naopak jarní tahy hus.
Text a fotografie: Tomáš a Věra Kouteckých
JANDOVÁ Jarmila, 2007. Strmé břehy řek – Fotograf Janda a vodní toky. Poodří 2007/2, příloha: Rudolf Janda – výročí 100 let narození: 6–8.
KOUTECKÁ Věra, KUNC Ludvík, 2009. Odropění. Repronis. Ostrava, 112 s.