Rozměry sice nevelká, kulturně-historickou hodnotou však neměřitelná, taková je vodní nádrž Jevišovice. Svými parametry opravdu jen tak někoho neohromí, její gravitační zděná hráz je vysoká 13,8 m, v koruně dosahuje délky 122 m. Zatopená plocha vodního díla dosahuje až 12,6 ha při celkovém objemu 0,650 (VENERA 1997), resp. 0,551 mil. m3[1]. Jedinečnou ji nedělá velikost, ale úplně něco jiného. Byla totiž budována již v letech 1894–1897, takže je nejstarší moravskou a zároveň jednou z nejstarších přehrad ve střední Evropě vůbec (VENERA 1997).
Dvojice historických fotografií jsou obsahově totožné, liší se pouze svým výřezem. Na to, jak malý výsek krajiny je na nich zachycen, dokážou ve srovnání se současným stavem dokumentovat a odhalit docela dost skutečností. Předně, zdrojové fotografie musely být pořízeny před rokem 1951, tehdy totiž došlo k vyzdění zábradlí na návodní straně hráze do dnešní podoby (VENERA 1997). To ale není jediná pozorovatelná změna, o něco později totiž došlo k zastřešení a elektrifikaci ovládacích mechanismů stavidel. Starší fotografie zobrazují celkově otevřenější krajinu, ta dnešní je mnohem zarostlejší. Srovnání pěkně dokumentuje, že toto zarůstání neprobíhá úplně stejně. Svahy s jižní orientací, tedy ty, kam na historických záběrech směřuje oko diváka, mají spíše charakter křovin či rozvolněných lesů, nezřídka se zde objevují enklávy až lesostepního charakteru. Ve srážkově chudých letech zde stromy také mnohem častěji prosychají a odumírají. Naopak svahy stinné, tedy svahy, odkud byla přehrada fotografována, stíní koruny akátů, lip, třešní či bezů černých tak hustě, že přes ně není přehradní hráz ani vidět.
Text a fotografie: Michal Friedl
[1] Vodní dílo Jevišovice, 2018. Povodí Moravy. [cit. 20. 5. 2023] Dostupné z: http://www.pmo.cz/cz/o-podniku/vodni-dila/jevisovice/
VENERA, Rudolf, 1997. Jevišovická přehrada: 1897–1997. Obecní úřad Jevišovice, Povodí Moravy, a.s. Brno. 31 s.